• Türkçe
  • İngilizce

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Nedir? Kanal tedavisi olarak bildiğimiz Endodonti tedavisi, enfekte olmuş veya çürümüş dişlere çözüm olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ancak  her çürük belirtisi gösteren dişe endodonti tedavisi yapılamaz. Dolgu müdahalesinin yetersiz olduğu dişlerde kanal tedavisi endodonti uygulanır. Zamanında tedavi edilmeyen önlemi alınmayan çürükler, diş sinirlerine kadar ulaştığında iltihaplanmalara yol açar. İltihaplanan dişte şiddetli ağrı başlar, hassasiyet ve renk bozukluğu oluşur ve diş kayıplarına kadar gider. Pendik diş kliniği’nde ağız sağlığınız için yapılacak teşhis ve tedaviler ile her türlü diş çürük tedavisinde pendik diş doktorlarımızın uzmanlığına güvenebilirsiniz.

Endodonti Tedavisi Nedir?

Diş yapısına baktığımızda dış kısmında sert mine dokusunu, iç kısmında diş köküne uzanan damar ve sinirleri görürüz. Pulpa adı verilen bu damar ve sinirler dişe canlılığını verir. Diş çürükleri bu bölgeye kadar ulaşırsa endodonti uygulaması gerekli olur. Uygulama, diş sinirlerinin alınması işlemidir. Sinirlerden boşalan kısım dolgu maddesi ile doldurulur.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanmalıdır?

Kanal tedavisi, ağrı semptomu gösteren ve çürük olan her dişe uygulanmaz. Hafif ağrılı veya ağrısız çürüklere sahip dişlere sadece dolgu tedavisi uygulanır. Ancak çürüğün dişin köküne ilerlediği ve burada iltihaba neden olduğu teşhis edilirse bu tedavi uygulanır. Ön belirtiler:

  • Şiddetli diş ağrısı
  • Soğuk ve sıcakla temasta hassasiyeti
  • Diş renginin kararması
  • Diş etlerinde hassasiyet kızarma şişme

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endodonti, sorunlu dişten bu damar ve sinirlerin çıkarılması, temizlenen ve açılan boşluğunun doldurulması işlemidir. Diş sinirlerinin alınması dişin canlılığını kaybettirir. Bununla birlikte ağrı oluşumunu, sıcak soğuk hassasiyetini de önler. Pendik ağız ve diş sağlığı polikliniği’nde pendik diş hekimlerimiz profesyonel endodonti uygulaması ile tüm sorunlarınızı çözümler.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedaviden önce hekiminiz  diş ve çevresindeki dokuları uyuşturur. Dişin kök kanalları uygun cihazlar ile genişletir ve sinirleri özenle alır. İyileşen sinir boşluklarını uygun dolgu malzemeleri ile kapatır. Pendik diş kliniği’nde teknolojik gelişmeler sayesinde son sistemlere sahip cihazlar ile tüm işlem ortalama 1 saat içinde tamamlanmaktadır.

Kanal Tedavisi mi İmplant mı?

Pendik implant önerisi tamamen diş hekiminin, diş ile ilgili teşhisine bağlıdır. Pendik diş polikliniği uzman hekimi kanal tedavisinden sonra diş yapısının protezlere uyum sağlayamayacağını tespit ederse size implant uygulamasını önerecektir. Hatta bazı durumlarda dişin tamamen çekilmesi ve iyi bir implant yapılması daha faydalıdır. İmplantı önerecek olan yine diş hekiminizdir. Çünkü, pendik implant uygulaması için ağız çene kemik yapınızın da uygun olması gereklidir.

Tedavisi Sonrası Bakım

  • Dişlerin temizliğine dikkat edilmesi ve günlük olarak en az 2 defa fırçalamalıdır.
  • Dişler arasında enfeksiyon oluşumunu önlemek için günde en az 1 defa diş ipi kullanmak doğru olur.
  • Tedavisi sonrasında şekerli ve yapışkan gıdaların tüketimi azaltılmalıdır.
  • Dişlerde, oluşacak ağrı durumunda bir süre ağrı kesici ilaçlar veya spreyler kullanılmalıdır.

Kanal Tedavisi Fiyatları

Alanlarında uzmanlaşmış akademik kadro ve ileri teknolojik cihazlarla Pendik diş kliniği her zaman yanınızda. Tedavisinin en uygun ve güncel fiyatlarını Pendik ağız ve diş sağlığı polikliniği ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. İletişim.

Kanal Tedavisi Nedir?

Benzer Makaleler

Pendik Diş Hastanesi
Pendik Diş Hastanesi

Pendik diş hastanesi diş tedavilerinizde implant, ortodonti, diş çekimi gibi hızlı ve etkili çözümler üretir.

Diş Sağlığının Önemi
Diş Sağlığının Önemi

Ağız ve diş sağlığını korumak insanların beden sağlığı için epeyce büyük bir önem taşımaktadır. Yemek yemeyi sağlayan dişler epeyce büyük bir hayati önem taşımaktadır.

Diş Teli Tedavisi
Diş Teli Tedavisi

Hem görsel açıdan hem de sağlık sorunu sebebiyle diş teli tedavisi oldukça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Çoğunlukla bozuk diş yapısına sahip olan hastalara uygulanır.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı, dişin üzerinde ya da çevresinde oluşan iltihaplanma ile birlikte gelişen rahatsızlığa verilen isimdir. İhmal edilmeden kontrollerden geçmesi gereken bir ağrı çeşididir.

Ortodonti Tedavisi Nedir?
Ortodonti Tedavisi Nedir?

Diş ve çene bozukluklarını düzeltmek amacıyla yapılan ortodontik tedavi, ilk olarak estetik amaçlarla yapılır. Diş ve çene bozuklukları dişlerin genellikle çirkin görünmesine neden olur.