• Türkçe
 • İngilizce

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatma kişilerde dişlerin mine yapısına bağlı olarak dişlerde oluşan bazı renkli bileşenlerin jellerle ve yöntemlerle beyazlatma yöntemi olarak tanımlanabilir. Diş beyazlatma işlemi özel malzemeler kullanılarak diş üzerine sürülüp lazer veya ışık kaynağıyla etkileşime geçirilip beyazlama sonucu alınmasını sağlamaktır.Dişin yapısına bağlı olarak iç veya dış renklenme olarak bazı lekelenmelerden bahsedilebilir.

İç renklenme: Diş yapısında içten oluşmuş ve fırçalamayla sorunun çözülemediği lekelenmelerdir.

Dış renklenme: İçilen içecek (kahve,çay gibi ) yada yiyeceklerden kaynaklı düzenli diş fırçalama yada kontrolleri yapılmayan dişlerde oluşan lekelerdir.
Bu nedenle tedavi ve yönteme diş hekiminizin karar vermesi sizin için daha doğru olacaktır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri iki başlıkta ele alınabilir ;

 • Ev Tipi Diş Beyazlatma Yöntemi : Kişinin ağzından alabileceği belirli ölçüde hazırlanmış plastik ağızlar içerisindeki jellerle uygulanan beyazlatma yöntemidir.
 • Ofis Tipi Diş Beyazlatma Yöntemi : Diş muayenesi sırasında diş hekiminizin basit bir yöntemle ağrısız yapabildiği bir işlemdir. Bu işlemlerde beyazlatma ajanları kullanılır.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde uygulanabilecek diş beyazlatma yöntemleri eğer diş hekiminiz tarafından onaylanmış bir durumda ise  kişinin kolay uygulamalarla yapabileceği  yöntemlerdir.

 • Kişiye özel diş beyazlatma plakları
 • Kişiye özel beyazlatma plaklarıdır.
 • Evde kullanılmak üzere diş hekiminiz tarafından kişiye sağlanan diş beyazlatma yöntemidir.
 • Kişiye özel olarak takılan plastik beyazlatma plağını kullanarak dişlerinize beyazlatıcı bir madde uygulanacaktır.
 • Bu plakları ev ortamında kullanabilir ve ne kadar süre kullanmanız gerektiği talimatları diş hekimleri tarafından verilir.

Diş Beyazlatıcılar

Beyazlatıcı bir diş macunları, jel veya gargara dişlerimizdeki renk değişikliğinin azalmasına yardımcı olur. Bu ürünler, ofis tipi beyazlatma tedavilerine göre daha küçük bir beyazlatma maddesi konsantrasyonu içermektedir. Ürünleri doğru kullanma şeklinizi teyit etmek amaçlı prospektüsleri okuyup, diş hekiminizin önerisi doğrultusunda olması her zaman daha faydalı olmaktadır.

Diş Beyazlatma için Evde Yapabilecekleriniz Nelerdir?

 • Günde iki kez diş fırçalama alışkanlığını kazanmak.
 • Dişlerinizin aralarını diş ipi veya diğer ara yüz temizleyicileri ile temizleme.
 • Dişlerinizin lekelenmesine neden olabilecek yiyecek ve içecekleri tüketimini azaltma.
 • Düzenli olarak diş hekimi kontrollerinizi gerçekleştirin.
 • Tütün ürünlerini kullanmamak.
 • İyi bir ağız hijyeni alışkanlığı kazanmak.

Evde Diş Beyazlatma  Hakkında Dikkat  Edilmesi Gerekenler

Diş beyazlatma yöntemi olarak çoğu kişi bazen internette araştırma yaparak çözüm bulmaya çalışır. Ancak internette uzmanlar tarafından yazılan yazılar dışında çok fazla sayıda da yetki sahibi olmayan kişiler tarafından bilgiler ve deneyimler paylaşılmaktadır. Her ne kadar bazı noktalarda geçerliliği de olsa kişiye özgü muayeneden sonra uygunluğu verilen bazı uygulamalar diş hekimine danışılmadan yapıldığında diş sağlığına zarar da verebilir. Bu uygulamalardan bazı yanlış bilinen   maddeleri sizler için sıraladık ;

 • Karbonatla diş beyazlatma  en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Ancak karbonat ve tuz ile diş beyazlatmak çoğu diş hekimi tarafından önerilmemektedir. Karbonat ve tuzun  diş minesindeki tabakaları çizdiği, daha sonrasında da dişin beyaz rengini kaybetmesine neden olduğu görülmektedir.
 • Kabartma tozu ile dişleri fırçalamanın dişleri beyazlatacağı kişiler arasında yaygın olarak bilinen diş beyazlatma yöntemi olarak geçmektedir. Kabartma tozu dişleri kısa süreliğine beyazlatmaktadır. Ancak kabartma tozu ile dişleri fırçalamak ilerleyen zamanlarda ağız ve diş hastalıklarına yol açabilmektedir.
 • Diş kliniklerinde uygulanan diş beyazlatma yönteminde doğru bilinen yanlışlardan biri lazer ışığının dişi beyazlattığına dair varılan kanıdır. Lazer ışığı dişi beyazlatmamakta, beyazlatma jelinin aktive olmasını sağlayarak gerekli kimyasal reaksiyonu başlatmaktadır.

Ev rahatlığında yapabileceğiniz bu yöntemlerle parlak ve güzel bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz. Sizin için en iyi diş beyazlatma yöntemini bulabilmeniz için öncelikle diş hekiminizle görüşmeyi unutmayın. Herkes güzel ve sağlıklı bir gülüşü hak eder.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Benzer Makaleler

Pendik Diş Hastanesi
Pendik Diş Hastanesi

Pendik diş hastanesi diş tedavilerinizde implant, ortodonti, diş çekimi gibi hızlı ve etkili çözümler üretir.

Diş Sağlığının Önemi
Diş Sağlığının Önemi

Ağız ve diş sağlığını korumak insanların beden sağlığı için epeyce büyük bir önem taşımaktadır. Yemek yemeyi sağlayan dişler epeyce büyük bir hayati önem taşımaktadır.

Diş Teli Tedavisi
Diş Teli Tedavisi

Hem görsel açıdan hem de sağlık sorunu sebebiyle diş teli tedavisi oldukça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Çoğunlukla bozuk diş yapısına sahip olan hastalara uygulanır.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı, dişin üzerinde ya da çevresinde oluşan iltihaplanma ile birlikte gelişen rahatsızlığa verilen isimdir. İhmal edilmeden kontrollerden geçmesi gereken bir ağrı çeşididir.

Ortodonti Tedavisi Nedir?
Ortodonti Tedavisi Nedir?

Diş ve çene bozukluklarını düzeltmek amacıyla yapılan ortodontik tedavi, ilk olarak estetik amaçlarla yapılır. Diş ve çene bozuklukları dişlerin genellikle çirkin görünmesine neden olur.