• Türkçe
 • İngilizce

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti diş problemlerini iyileştirme noktasında ortaya çıkarılan bir tedavi yöntemidir. Çarpık ya da şekilsiz diş tipine sahip olan kişiler uzman bir ortodonti tarafından muayene edilerek doğru tedavi ile iyileştirilebilir. Ortodonti tedavileri kemik ve çene gelişimini tamamlayan hastalar için önerilir.

Ortodonti Problemleri Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız ve çene bozukluklarının iyileştirilmesi noktasında ortodonti uzmanlarından yardım alınarak uygun tedavi yöntemleri uygulanır. Ortodonti problemlerinin tedavi yöntemleri şu şekildedir:

 • Tespit edilen bir probleme nasıl bir tedavi uygulanması gerektiği noktasında hastanın yaşı göz önünde bulundurularak işlem yapılır.
 • Ergenlik dönemini tamamlayan kişilerde çene bozukluklarının tespit edilmesi halinde ortodonti bünyesinde direkt olarak tedavi başlatılabilir.
 • Kişi gelişimini tamamlamış ve orta yaş ya da yaşlı grubuna giriyor ise çene bozuklukları problemlerinde cerrahi müdahaleler ile eş bir ortodontik çalışmalar uygulanır.
 • Küçük yaşlarda parmak emme, biberon kullanımı, tırnak yeme gibi problemlerin önlenmeden ilerlemesine izin vermek ortodontik sorunları da beraberinde getirir. Bu tip hallerde uzman yardımı ile bağımlılığın giderilmesi gerekir. Aksi halde iskelet gelişiminde sorunlar gözlenebilir.

Ortodonti Tedavilerinin Avantajları Nelerdir?

Estetik ya da kalıtsal her türlü problem karşısında uzman bir ortodonti ile görüşülerek doğru tedaviye karar verilebilir. Aksi halde mevcut durum ilerleyerek kötü sonuçlar doğurabilir. Erken tedavide ortodontinin avantajları şu şekildedir:

 • Diş eti hastalıklarının oluşumu engellenir.
 • Çiğneme fonksiyonlarında meydana gelebilecek işlevsel bozukluklar önlenebilir.
 • Çene eklemi problemlerine bağlı olarak konuşma bozukluğu yaşanması halinde erken iyileştirme yöntemleri ile problemler ortadan kaldırılabilir.
 • Hastanın nasıl bir tedaviye ihtiyaç duyduğu direkt olarak tespit edilerek farklı apareyler yardımı ile iyileştirme gerçekleşebilir.

Ortodontik Sorunlar Nasıl Oluşur?

Ortodonti problemleri çene bölgesinde meydana gelen bozulma ya da diş çarpıklığı gibi unsurlardan meydana gelir. Bu tip problemlerin kalıtsal olduğu bilinir. Ortodonti sorunlarının oluşumu şu şekildedir:

 • Kalıtsal hastalıkların ergenlik döneminde ya da daha öncesinde tespit edilmesi ile doğru ve etkili bir tedavi uygulanabilir. Çene bölgesinde yaşanan problemler ağız solunumu gibi etkenlere bağlı olarak da oluşabilir. Kişinin alışkanlıklarını kontrol altına alarak olası çene problemlerinin önüne geçilmesi sağlanır.
 • Bu noktada dikkat edilmesi gereken bebeklik ve çocukluk evrelerinde çene sağlığına gerekli önemin verilmiş olması gerekir. Aksi halde alt ya da üst bölgelerde bozulmalar meydana gelerek yetişkinlik evresinde de devam edecek sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Ortodonti problemlerinin pek çoğu aparey yardımı ile kontrol altına alınır.
 • Çocukluk evresinde normalden büyük çaplı süt dişine sahip olan kişilerde gençlik dişlerinin oluşumu sırasında çarpışık bir düzen meydana gelebilir. Bunun tetikleyicisi süt dişlerinin gereğinden erken ya da oldukça geç çıkmasına bağlı olarak da meydana gelebilir.
 • 9 yaşında düşmesi beklenen bir süt dişinin 7 yaşında düşmesi sonucunda diğer dişler onun yerine de kayacağı için kötü bir sıralama meydana gelir.

Tüm bu oluşumlar gibi gelişim evresinde karşılaşılan her türlü etken kişinin gelecekteki problemlerinin bir göstergesidir. Bu noktada ebeveynlerin bilinçli olarak çocuklarının ağız ve diş sağlığına önem vermesi gerekli hallerde kontrollere götürmesi gerekir.

Ortodonti Tedavileri Kimler İçin Uygundur?

Ortodonti tedavilerinin uygulanış noktasında herhangi bir yaş sınırı yoktur. Her insan dönem dönem çeşitli diş problemleri ile karşılaşabilir ve bu tip hallerde uzman bir ortodonti yardımı ile tedavi talep edebilir. Ortodonti tedavilerine uygun olan kişiler şunlardır:

 • Çocukluk yaşta önemsenmeyen diş problemlerine gençlik döneminde çare arandığı için ortodonti uzmanlarının yaş aralığı yetişkinlerden oluşur.
 • Estetik kaygılar ile diş iyileştirmeleri noktasında yardımcı olan ortodonti uzmanları çeşitli diş beyazlatma teknikleri için de tercih edilebilir.
 • Protez uygulamalarında daha çok başarı elde edilmesi noktasında ortodontist yöntemler ile dişler iyileştirilir ve sonrasında protez uygulanabilir.
 • Uygulamalar hamile ve emziren annelerin ihtiyaçları ileri bir tarihe aktarılır.

Ortodonti Tedavileri Ağrılı Bir İşlem Midir?

Diş sorunlarında hastalar acı hissinden oldukça korkar ve çekingen davranır. Gelişen teknoloji ile acı hissi olmayacağı için korkulacak bir işlem de yoktur. Ortodonti tedavilerinde acı hissi gözlenmese de tel tedavilerinin alışma sürelerinde çeşitli yara oluşumları meydana gelebilir. Ortodonti tedavilerine bağlı olarak işlemlerin yan etkilerinde küçük çaplı yara oluşumu sonucunda acı hissi de oluşsa da boyutu önlenemez değildir.

Pendik Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi hakkında detaylı bilgi almak ve tedavi yöntemlerini öğrenmek için Pendik ortodonti tedavisi merkezimize bekleriz. Diş kliniğimiz hafta içi her gün ve cumartesi günleri açıktır. 

Ortodonti Tedavisi