İmplant Tedavisi Nedir?

Diş implantları çekilmiş bir dişin yerine yada çekilecek dişin yerine takılan titanyumdan üretilen yapay diş kökleridir.

Çeşitli çaplarda ve boyutlarda oldukça güvenli ve insan vücuduna uyumlu materyallerdir.

Bazı durumlarda çene kemiği erimesi olan hastalara suni kemik tozu ilavesi ile suni kemikleşme sağlanabilir.

İmplant vidaları ve üzerine takılan dişler Abutment adı verilen parça ile birbirlerine sabitlenir.

İmplant Tedavisi Neden Yapılır?

Diş implantı genellikle şu durumlarda yapılması uygun olabilmektedir;

 • Bir ya da daha fazla diş eksikse
 • Gelişimini tamamlamış çene kemiğine sahipseniz
 • Sağlıklı ağız dokusuna sahipseniz
 • Kemik iyileşmesi açısından olumsuz etkiye neden olabilecek durum yoksa
 • Takma diş takamıyorsanız veya takmak istemiyorsanız

İmplantın Yan Etkileri Nelerdir?

 • İmplant yapılan yerde enfeksiyon oluşabilir
 • Diğer dişlerde ya da kan damarlarında yaralanma veya hasar oluşması
 • Diş etleriniz, dudaklarınız ya da çenenizde ağrı, uyuşma veya sinir hasarı
 • Çenenin üstüne yerleştirilen diş implantları sinüs boşluklarından birine girdiği zaman sinüs problemleri

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanır?

İmplant tedavisi,18 yaşını doldurmuş ve diş eksikliği olan tüm kişiler için uygulanabilecek bir tedavi şeklidir. İster tek diş eksikliği olsun,ister çoklu diş eksiklikleri olsun, isterse de ağızda hiç bulunmasın dental implant uygulamaları bu diş eksikliklerinin telafi edilmesinde güvenilir ve sağlıklı bir tedavi yöntemidir. Dental implant uygulamaları, yüksek başarı oranıyla sadece diş hekimliğinin değil, modern tıpta uygulanan tedaviler arasında da yer edinmiştir.

Bir ya da daha fazla eksik dişi bulunan kişiler implant tedavisi için birer adaydır. Eksik diş ya da dişlerin önünde ve arkasında kişinin kendi dişleri varsa diğer bir alternatif olarak köprü uygulanabiliyordu. Ancak köprü yapılabilmesi için boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerin küçültülmesi gerekmekte. Tabi bu durumda sağlıklı dişlere bir işlem yapmamız gerekmekte.

İmplant

Boşluğun çok uzun olması ya da arkasında diş bulunmaması ise hem bizim hem de hastamız için daha dezavantajlı bir durum. Eğer implant uygulanması tercih edilmezse, eksiklerin kapatılması için hareketli protezler yapılması gerekmektedir ki bu da kullanımı çok kolay ve rahat olmayan bir tedavi şeklidir.

Ağzında hiç diş olmayan ya da tüm dişlerin çekilmesi gereken hastalarda da implant harici tedavi ancak takıp çıkarılan ve halk arasında damak olarak bilinen total protezlerdir. Ağzında hiç dişi olmayan hastalarda da implant uygulaması ile hastaların çok daha rahat kullanabileceği tedavi uygulayabilmekteyiz. Özellikle tek diş eksikliğinde, ağzında hiç dişi olmayan hastalara, implant tedavisi daha konforlu ve güvenilir bir tedavi şeklidir.

Köprü mü Yoksa İmplant mı Tercih Edilmeli?

Köprü mü yoksa implant mı yaptırılması konusu hastaların en fazla kararsız kaldığı konulardan biridir. Öncelikle bu duruma karar verilmesi ağız yapısı ve dişin durumu ile ilgilidir. Bu nedenle önce hekim tarafından gerekli muayene yapılmalı ve uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki implantın köprü uygulamasına oranla avantajı vardır. İmplant geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar ve daha uzun ömürlüdür. Diş eti ve kemiği desteklediği için köprü protezlere oranla daha doğal ve estetik sonuçlar verir.

İmplant Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Tedaviyi uygulayacak hekimin bilgi ve tecrübe yeterliliği olması.
 • Tedavinin uygulanacağı klinikteki hijyen ve sterilizasyon kurallarına riayet edilmesi.
 • Uygulanan kliniğin teknik altyapısının yeterli olması ve modern cihazlar kullanması.
 • Yapılan materyalin gerçek titanyumdan yapılması.
 • İmplant markasının kaliteli ve güvenilir bir firmadan tercih edilmesi.
 • Diş yapınızın implant için uygun olması.

Kemik Yetersizliğinde İmplant Yapılır mı?

Uzun süre dişsiz kalan ağızlarda, örnek olarak üst çene ve arka bölgelerde uzun süre önce dişlerini çektirmiş olan hastalarda, uzun süreler o bölgeyi kullanmadığı durumlarda, sinüs boşlukları dediğimiz arka çenenin üst taraflarında bulunan, burun tabanının alt tarafına denk gelen nefes aldığımız an havanın dolduğu bölgeler, sürekli üst çene kemiğine baskı yaptığı için kullanılmadığından buralarda sinüs boşlukları aşırı büyüyerek implant yapılmasına elverişli kemik olan dokuyu uzaklaştırmaktadır. Bu bölgelere sinüs lifting operasyonu dediğimiz kemik tozu işlemi ile implant yapılabilir hale getirmekteyiz. Alt çene de ve arka bölgelerde uzun süre dişsiz kalınmışsa, sürekli hareketli protez kullanıldıysa bu bölgelerde de zaman içinde çene kemiğinde incelmeler ve azalmalar olur. Bunların tamamına kemik erimesi diyebiliriz.

Dişsizliğe bağlı olan diş çekiminden sonra herhangi bir protez veya implant tedavisi uygulanmayan hastalarda olan kemik erimesidir. Bir de genetik olarak yatkınlığı olan bireylerde, çok sık diş eti hastalığı yaşayan bireylerde, kendi bünyesinden kaynaklı bir kemik erimesi söz konusudur. Burada sürekli diş eti sorunları yaşandığı için kemik dokusu yavaş yavaş oradaki hastalıklı diş etinden kendini uzaklaştırır ve diş kökü ortaya çıkar. Bu zaman içinde dişlerde sallanmaya yol açar ve daha da kötüleşir. Bu kişinin genetik olarak aileden veya kendi vücut yapısından kaynaklı bir durumdur. Ağız bakımı çok iyi olan hastalarda, sürekli diş hekimine kontrole giden hastalarda da belli bir zaman sonra bu diş eti çekilmelerini, kemik hastalıklarını ve diş eti erimelerini gözlemleyebiliriz. Bu durumlarda da rahatlıkla implant tedavisi yapılabilmektedir. Diş eti hastalığı tedavi edilip yada aynı seansta tüm dişlerin çekilip o bölgenin lazerle hastalıklı diş eti dokusu uzaklaştırıldıktan sonra, o bölgeye rahatlıkla implant tedavisi uygulayıp ileriye dönük herhangi bir sıkıntı yaşamadan uzun yıllar sabit protez kullanabilecek hale getirilebilmektedir.

Kemik erimesi olan hastalarda kemik tozu operasyonları sıklıkla yapılan bir işlemdir. Kemik tozu işlemi yapıldıktan sonra kemik erimesine sebep olan etken kaldırılmadığı müddetçe orada kemik erimesi devam edecektir. Öncelikli olarak kemik erimesinin neden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Eğer kemik erimesi hastalıklı diş etinden kaynaklanıyorsa, o bölgedeki hastalıklı doku uygulandıysa ilerleyen dönemlerde tekrar kemik erimesi yaşanmaz. Ancak hastalıklı diş eti dokusu alınmadan sadece kemikteki oluşan harabiyeti çözmek için oraya bir kemik tozu operasyonu yapılmışsa bu kemik erimesi devam edecektir. Uzun süredir orası dişsiz kaldığı için herhangi bir implant uygulanmadığından bir kemik erimesi oluşmuşsa, örnek olarak üst çenede sinüs bölgelerindeyse, oraya ne kadar kemik tozu kullanırsa kullanılsın implant uygulanmadığı sürece orada kemik erimesi devam edecektir.

İleri derecede kemik kaybı yaşayan hastalarda çoğunlukla kemik tozuna ihtiyaç duymadan implant yapılabilmektedir. Buna uygun özel yeni çıkan implant teknolojileri mevcut. Örnek olarak üst çene bölgesinde arka taraflarda aşırı derecede eğrilmiş ve incelmiş, kemik tozuyla dahil implant yapılmayacak durumlarda, zigonmatik implant kullanılarak rahatlıkla implant tedavisi yapılabilir. Ön bölgedeki kemik dokusu sağlam ancak arkada tarafta incelme varsa kişinin ön bölgesindeki kemikten sağlam kemik dokusundan destek alınıp All on Four denilen teknikle rahatlıkla hem alt hem de süt çeneye çok kolay bir şekilde implant tedavisi yapılıp aynı zamanda sabit dişler de takılabilmektedir.

Kısacası günümüz teknolojisinde kemik tozu çok da kullanılan bir yöntem değildir.

Diş Çekimi Sonrası İmplant Yapılabilir mi?

Bu durumda implant tedavisi yapılacak bölgedeki kemik yapısı uygun ise diş çekiminden hemen sonra çok rahat işlemler yapılabilir. Çoğunlukla bu işlem sonrası bölgede kemik tozu ilavesi ile implant desteklenir.

İmplant Ağrı Yapar mı?

Tüm tedavi işlemleri genellikle lokal anestezi altında uygulanır. Ancak gerek görülen durumlarda genel anestezi ya da sedasyon altında da uygulanabilir. İşlem sırasında bir ağrı ya da konforsuzluk hissetmediğiniz gibi işlem sonrasında hekiminizin tavsiyelerine uyarsanız bu sürecin de rahat bir şekilde geçirebilirsiniz. Çoklu implant uygulamalarında ya da kemik ekleme işlemi yapıldıktan sonra bir miktar şişlik ve kanamanız olması olasıdır. Bu durumlarda birkaç gün istirahat etmeniz ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanız önemlidir.

İmplant Markası Önemli mi?

Hastaların en çok sorduğu soruların başında hangi implant markasını yapacaksınız, en kaliteli implant hangisidir. Burada kastedilen kemik yüzeyi ile implantın kaynaşmasıdır. Yani vücudun implantı kabul etmesi açısından bir kaliteden bahsedilirse, büyük oranda tüm markalar bu kaynaşmaya hemen hemen benzer sonuçlar göstermektedir. Tedavide sıklıkla kullanılan titanyum maddesi olduğu için biyouyumluluk açısından kemikle doğal olarak bir kaynaşma özelliğine sahiptir. Kemik hücreleri titanyum yüzeyi üzerinde rahatlıkla onun bir yabancı cisim olarak algılamayıp yüzeyin üzerinde büyüyebiliyorlar. Bu noktada SLA yüzey özelliğine sahip olması gibi artı bir özellik devreye giriyor. SLA yüzey Türkiye’de üretilen implantlar dahil olmak üzere bir çok markada bu özelliğe sahip. İmplant tercih edilirken implantın cerrahi aşaması, implantın yüzey dizaynı, üst yapısının implant ile bağlantısı gibi temel farklılıkları vardır. Bu farklılıklar hekimler arasında belli tercih yapısına göre bazı implantlar daha sıklıkla tercih edilebilir.

İmplant Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal dişlerde olduğu gibi diş fırçalama ve diş ipi kullanımı tek diş implant tedavilerinde yeterlidir. Birden fazla diş eksikliği olduğu durumlarda implant üzerine yapılan köprü tedavilerinde ise restorasyonun altını da temizleyen özel ürünler kullanılması gerekebilir.

İmplant Uygulamasından Nasıl Beslenilmeli?

Tedaviden hemen sonra aşırı yükten korunması için daha yumuşak besinler ve sıvı gıdalarla beslenme gerekir. Bu konuda gerekli uyarılar diş hekimi tarafından yapılmaktadır.

İmplantın Ömrü Ne Kadardır?

Başarılı bir tedavinin ardından implantlar doğru bakım ile çok uzun yıllar güvenle kullanılabilirler. İleriki yıllarda doğal dişler gibi çürümedikleri, ya da diğer materyaller gibi eskime durumları  olmadıkları için üzerlerine yerleştirilen porselen dişlerin veya protezlerin yenilenmesi gerekse bile implantlar yerlerinde kalabilirler.Fakat iyi bir bakim ve hijyen sağlanmaz ise, implantların tutunduğu çene kemiği ve dişetleri enfekte olabilir ve implantları tutamaz hale gelebilirler. Bu nedenle ağız bakımı ve hekiminizin söylediği öneri ve kuralları uygulamanız bu konuda önemlidir.

2022 İmplant Fiyatları Ne kadar?

İmplant fiyatları kullanılan malzemenin kalitesine ve hekimin tecrübesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İmplant fiyatlarını en çok etkileyen etmenlerden bir tanesi de implantta kullanılan titanyumun kalitesidir. Kaliteli implantlar çene kemiğine daha iyi kaynar. Böylelikle hem doğal hem de uzun ömürlü dişlere sahip olursunuz.

Yerli İmplant Fiyatları Ne kadar?

Yerli implantlar Türkiye’de üretilmesinden kaynaklı olarak döviz kurundan çok fazla etkilenmemektedir ve bu nedenle fiyatları daha uygundur. Yerli implant fiyatları ortalama olarak 1500 TL den başlamaktadır.

İsveç İmplant Fiyatları Ne kadar?

İsveç implantlar kullanılan malzemenin kaliteli olmasından dolayı oldukça tercih edilen implant çeşidi arasındadır. İsveç implant fiyatları ortalama olarak 8500 TL‘ye kadar çıkabilmektedir. Artan döviz kuru ve kullanılan markaya bağlı olarak bu fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Daha kesin bilgi için bizlere iletişim sayfalarımızdan ulaşıp fiyatları öğrenebilirsiniz.

Bize Ulaşın

Telefon Numaramız
0 (546) 840 96 39
Email adresimiz
info@koraydisklinik.com

Randevu Al

Aşağıdaki formu doldurun, ihtiyacınız olan müdahale ile ilgili olarak sizinle iletişime geçelim.

  2 yorum

  • nesrin

   Ocak 11, 2022 at 10:09 pm

   15 senedir sağ azı dişim eksik ve sürekli sol tarafla yiyorum. Uzun süre olduğu için ve dişlerimi de kullanamadığım için şuan sağ taraf ne durumda bilmiyorum. İmplant tedavisi ile bu süreci kısa sürede halledebilir miyim? Kemik dokum yeterli mi bunun için bilgi alabilir miyim?

   Cevap

   • Dt. Koray Pişgin

    Ocak 19, 2022 at 8:38 am

    Merhabalar Nesrin Hanım, whatsapp, canlı destek ve telefon üzerinden bizlere ulaşarak süreç hakkında detaylı bilgilendirme yapabiliriz.

    Cevap

  Tedavi Hakkında Soru Sorun

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

  Koray Diş Kliniği

  2018 Yılından günümüze sağlıklı gülüşler için hizmetinizdeyiz.

  Sosyal Medya Hesaplarımız

  Sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizleri takip ederek bizi tercih eden kişileri görebilirsiniz.