Tam Dişsiz Hastalarda Sabit İmplant Destekli Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Tam Dişsiz Hastalarda Sabit İmplant Destekli Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

 

Takılıp çıkarılabilen protezlerin tek tedavi seçeneği olarak hüküm sürdüğü uzun yılların ardından, modern implantoloji sayesinde bu dönem sona erdi. Çene kemiği içerisine yerleştirdiğimiz diş köklerini taklit eden implantlar üzerine yerleştirdiğimiz protezler, doğal dişlerimizin konforunu tekrar elde etmemize olanak veriyor.

    Tam dişsiz hastalarda dişsiz bölgede kalan kemik miktarı, yapılacak protez tipini de belirliyor. Dişlerin çekilmesini takiben ortaya çıkan dişsiz bölgede sadece dişleri değil eriyen kemiğin yüksekliğini ve dişetini de taklit etmemiz gereken durumlar ortaya çıkabilir.

 

Şekil 1: Kalan kemik ve dişeti dokusu miktarının yeterli olduğu durumda sadece diş dokusunun sadece köprü protezi ile yerine konduğu bir vaka

 

Tam dişsiz hastalarda kullanılacak implant sayısı da yine kalan kemik dokusunun miktarı ve yapılacak protezin tipi ile doğrudan ilgilidir. Günümüzde oldukça popüler olan tek çenede 10-12 adet dişin yerine konduğu ve 4 implanttan destek alarak yapılan “All-on Four” ve tek çenede 12-14 dişin yerine konduğu 6 implanttan destek alan “All-on Six” sistemleri, belki de üzerinde en çok durmamız gereken protez tipleridir. Her iki sistemde de ön bölgelerde kemiğe dik, arka bölgede ise kemiğe açılı şekilde yerleştirilen implantlarla tüm çenenin rehabilitasyonu sağlanır. İmplantların üzerine konacak protez için akrilik dişlerden tam porselen dişlere kadar her bütçeye uygun seçenekler mevcuttur.

İmplantların çene kemiğine yerleştirilmesini takiben vakanın durumuna göre geçici dişler yerleştirilir ve tedavinin ilk safhası tamamlanmış olur. İmplantların kemikle bütünleşmesi için gereken 3-4 aylık sürenin sonunda daimi dişlerin yapımına geçilir. Daimi dişlerin implanta bağlantısı yapıştırma yöntemiyle veya protez üzerindeki görünmeyen giriş noktalarından vidalar vasıtasıyla gerçekleştirilir. Vidalı bağlantı sistemlerinin en büyük avantajı istenildiğinde protezin çıkarılarak temizliğinin ve bakımının sağlanabilmesidir