İmplant Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

İmplant aslında bir şeyi ekmek, yerleştirmek demektir. Dental implantlardan kasıt ise çene kemiğinin içine suni diş kökü yerleştirmektir. İmplant işleminde amaç kaybolan diş dokusunun yerine aynı fonksiyon ve görsellikte yeni ama yapay bir materyal koymaktır. Gerçek dişi ne kadar iyi taklit ederse o kadar başarılı olmuş demektir. İmplant materyalleri çok çeşitli olmaya başlamıştır. Son dönemde zirkonyum-titanyum karışımı olan implantlar mevcuttur.bunlar kırılmaya karşı oldukça dayanıklıdır. En son olarak full zirkonyum implantlar dediğimiz beyaz implantlar kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle metal alerjisi olan kişilerde ve estetik amaçla bu implantlar üretilmiştir.

İmplantlar şekil itibariyle de suni diş kökleri gibi konik formdadırlar. Üzerlerinde yivler vardır. Bu yivler sayesinde kemiğe ilk yerleştirildiklerinde çok sıkı tutunurlar. Bu mekanik tutunma haftalar geçtikçe biyolojik tutunma başlar. Biyolojik tutunmadan sonra artık implantı yapıştığı yerden çıkarmak mümkün değildir.Diş implantları gerçek dişlere göre çene kemiğine daha sıkı bağlanır .

Hangi Durumlarda Uygulanabilir?


Eksik dişlerimizi önceden porselen köprüler yada takıp çıkarılan protezler ile yerlerine koyuyorduk. Bu aslında çok ilkel bir yöntemdi. Hala da zaman zaman yapmak zorunda kalıyoruz. Bu işlem çok daha yeni bir metot olan implant uygulaması daha başarılı sonuçlar vermektedir. Daha konforlu ve çok daha kaliteli bir hizmet sağlar.

Genel olarak diş eksiklerinde uygulanan bir yöntemdir. Bazen ortodontik tedaviler de ve kanser hastalıklarına bağlı çene kemiği kayıplarında da implantlar eksik olan parçalara dayanak olması için de kullanılır. Bir diş eksikliklerinde direkt olarak endikasyonu vardır implantın. Dental diş implantları çoklu diş eksiklerinde de başarı ile uygulanabilmektedir. Bazende tüm dişlerini kaybetmiş kişilerde de tam damak kullanmak yerine sabit bir protez yapma imkanı sağlar.

Kimler İçin Uygun Değildir?


Diş implantları ergenlik dönemini geçirmiş erişkin statüsünden sonra herkese yapılır. Burada ki kriter ise diş eksikliklerinin durumu ve pozisyonudur. Ağızda ki eksik diş kadar implant yapılmaz. İmplantlar ile de köprü protezleri yapılabilir.

  • Kontrol altında olmayan diabet hastalarında uygun değildir.
  • Kemik kanseri geçirmiş hastaalrda kullanılan bifosfanat ilaçları sonrasında uygun değildir.
  • Kan sulandırıcı kullanan hastalarda doktorları ile konsültasyon yapmadan kullanımı uygun değildir.
  • Sistemik immün supresyon kullanan kişilerde doktorlarıyla konsültasyon yapmadan uygulanmamalıdır.